Aktiva ÄmnenAktiva Ämnen  Visa alla medlemmarMedlemslista  Sök i ForumetSök  HjälpHjälp
  RegistreraRegistrera  Logga inLogga in
Frågor
 Avdelning » Frågor & svar » Juridik- & ekonomifrågor » Frågor
Meddelande Ikon Ämne: säga upp medlemskap i BRF Starta nytt ämne
Sidan av 2  
Författare Meddelande
Zarah
Gäst [Oregistrerad]
Gäst [Oregistrerad]

Citera Zarah Svarbullet Ämne: säga upp medlemskap i BRF
    Skickat: 22 Mar 2012 Kl 16:12
Hej;
Får en BRF  med omedelbar verkan säga upp medlemskapet i föreningen ?
Jag  hade tillstånd från föreningen för att har hyrt ut min lägenhet för 2 år men den hyrdes ut mer än 2 år.Nu har BRF hotat mig att de kommer att säga upp medlemskapet och ta över lägenheten som är köpt för 2000000 kronor!
 
IPIP Loggad
Hejsan
Gäst [Oregistrerad]
Gäst [Oregistrerad]

Citera Hejsan Svarbullet Skickat: 22 Mar 2012 Kl 19:54
Jag kan inte bostadsrättslagen så bra men de här delarna verkar vara relevanta:

18 § Nyttjanderätten till en lägenhet som innehas med bostadsrätt och som tillträtts är, med de begränsningar som följer av 19 och 20 §§, förverkad och föreningen således berättigad att säga upp bostadsrättshavaren till avflyttning,
[...]
2. om bostadsrättshavaren utan behövligt samtycke eller tillstånd upplåter lägenheten i andra hand,
[...]

20 § Uppsägning på grund av förhållande som avses i 18 § 2, 3 eller 5-7 får ske om bostadsrättshavaren låter bli att efter tillsägelse vidta rättelse utan dröjsmål.
Uppsägning på grund av förhållande som avses i 18 § 2 får dock, om det är fråga om en bostadslägenhet, inte ske om bostadsrättshavaren utan dröjsmål ansöker om tillstånd till upplåtelsen och får ansökan beviljad. [...]

30 § Har bostadsrättshavaren blivit skild från lägenheten till följd av uppsägning i fall som avses i 18 §, skall bostadsrätten tvångsförsäljas enligt 8 kap. så snart som möjligt, om inte föreningen, bostadsrättshavaren och de kända borgenärer vars rätt berörs av försäljningen kommer överens om något annat
[...]

Jag _tror_ du två alternativ om föreningen nu inte godtar andrahandsupplåtelsen:
1) Se till att andrahandsuthyrningen upphör omedelbart (rättelse). Hoppas att din andrahandsgäst flyttar ut omedelbart bums och inte trilskar.
2) Skicka in ansökan till hyresnämnden omedelbart om tillstånd för andrahandsuthyrning och hoppas på positiv utgång. Väldigt riskabelt eftersom lägenheten verkar kunna vara förverkad om du förlorar.

Det kan eventuellt vara möjligt att du själv flyttar in och därmed inte upplåter lägenheten för självständigt brukande.

Någon annan här kan vad som gäller bättre än jag.
IPIP Loggad
superanna
Ordinarie medlem
Ordinarie medlem


Blev medlem: 05 Mar 2012
Land: Sweden
Inlägg: 29
Citera superanna Svarbullet Skickat: 22 Mar 2012 Kl 22:08
De får säga upp dig om du brutit något av det som står i stadgarna och det kan räknas som allvarligt... Du anmodas då att sälja lägenheten och du får en rimlig tid på dig -ett antal månader. Köpeskillingen är naturligtvis din!

Är du inte nöjd med att de bedömt din rätt till bostadsrätten som förverkad så kan du få hyresnämnden att pröva detta.
/Anna
IPIP Loggad
superanna
Ordinarie medlem
Ordinarie medlem


Blev medlem: 05 Mar 2012
Land: Sweden
Inlägg: 29
Citera superanna Svarbullet Skickat: 22 Mar 2012 Kl 22:10
Det viktiga att få veta är om det står något i din bostadsrättsförenings stadgar om huruvida du bara får hyra ut i två år eller ej.. Det är endast det som står i föreningens stadgar som gäller.
/Anna
IPIP Loggad
SvenX
Gäst [Oregistrerad]
Gäst [Oregistrerad]

Citera SvenX Svarbullet Skickat: 23 Mar 2012 Kl 09:52
En förutsättning för att du ska kunna skiljas från din bostadsrättslägenhet är att bostadsrättsföreningen anmodat dig att vidta rättelse (det innebär att andrahandshyresgästen omgående ska avhysas genom din försorg) men att du inte har gjort det. Du kan också om du sägs upp till avflyttning omedelbart ansöka om tillstånd till andrahandsuthyrningen och om den beviljas (du behöver hyresnämndens tillstånd för föreningen säger ju nej) så får du behålla lägenheten. Dessutom så kan du inte skiljas från lägenheten om det du gjort inte är så betydelsefullt. T.ex. om den tid över två år som du hyrt ut lägenhete är kort; säg en månad.
 
Så svaret på din fråga är att bostadrättsföreningen bara kan säga upp dig om de först gett dig en chans.
 
Men var aktsam. Du måste agera snabbt och inte förlita dig på att du får ett godkännande eller att det är en "ringa förseelse". Det är de sista utvägarna för dig om allt annat prövats. Rättelseanmaningen däremot kan du vänta ut och sedan när den kommer omedlbart avhysa din hyresgäst (tänk då på att formuleringarna i ett brev från bostadsrättsföreningen kan innefatta en sådan anmaning).
 
IPIP Loggad
superanna
Ordinarie medlem
Ordinarie medlem


Blev medlem: 05 Mar 2012
Land: Sweden
Inlägg: 29
Citera superanna Svarbullet Skickat: 23 Mar 2012 Kl 14:13
De kan inte heller avhysa dig om det ej står i stadgarna att man ej får hyra ut i andra hand, så börja med att läs stadgarna :)
/Anna
IPIP Loggad
SvenX
Gäst [Oregistrerad]
Gäst [Oregistrerad]

Citera SvenX Svarbullet Skickat: 23 Mar 2012 Kl 14:35
Jo, bostadsrättsföreningen kan avhysa en bostadsrättshavare även om det inte står i stadgarna att andrahandsuthyrning är förbjuden.
 
Det framgår av bostadsrättslagan under vilka förutsättningar avhysning får ske.
IPIP Loggad
SvenX
Gäst [Oregistrerad]
Gäst [Oregistrerad]

Citera SvenX Svarbullet Skickat: 23 Mar 2012 Kl 14:41
superanna
t
änk om Zarah följer ditt råd och läser stadgarna och det i dem inte står något om att andrahandsuthyrning inte är tillåten och därför fortsätter att utan tillstånd hyra ut sin lägenhet.
 
Vad händer då med Zarahs lägenhet och Zarah om bostadsrättsföreningen säger upp Zarah till avflyttning?
 
Ska hon hänvisa till ditt råd?
IPIP Loggad
superanna
Ordinarie medlem
Ordinarie medlem


Blev medlem: 05 Mar 2012
Land: Sweden
Inlägg: 29
Citera superanna Svarbullet Skickat: 23 Mar 2012 Kl 17:38
Bostadsrättsföreningen får inte agera alls utan att ha stöd i stadgarna. Allt ska stå i stadgarna. jag vet att jag har rätt där :)
/Anna
IPIP Loggad
Hejsan
Gäst [Oregistrerad]
Gäst [Oregistrerad]

Citera Hejsan Svarbullet Skickat: 23 Mar 2012 Kl 23:32
Superanna har fel. Om inget står i stadgarna om detta gäller regleringen i bostadsrättslagen definitivt rakt av.
IPIP Loggad
Sidan av 2  
Skicka svarinlägg Starta nytt ämne
Utskriftvänlig version Utskriftvänlig version

Forum hopp
Du kan skicka nya ämnen i detta forum
Du kan svara på ämnen i detta forum
Du kan inte radera dina inlägg i detta forum
Du kan inte redigera dina inlägg i detta forum
Du kan inte skapa omröstningar i detta forum
Du kan inte rösta i omröstningar i detta forum

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.05
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide

Denna sida genererades på 0,172 sekunder.